Andrzej Duda (ur. 16 maja 1972 roku) – polityk, samorządowiec, prawnik. Poseł PiS na Sejm VII kadencji oraz do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Wiceminister sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (2006–2007). Członek Trybunału Stanu (2007–2011). Od 6 sierpnia 2015 roku sprawuje urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Poparcie suwerena

Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskał 5 179 092 głosy (34,76 procent poparcia), a w drugiej – 8 630 627 (51,55 procent poparcia).

Wykształcenie

W 1996 roku uzyskał tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagielońskiego. 24 stycznia 2005 uzyskał stopień doktora nauk prawnych w oparciu o prace pt. Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”, napisaną pod kierunkiem profesora Jana Zimmermanna. Wykładał na Uniwersytecie Jagielońskim oraz w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Działalność samorządowa i polityczna

W latach 1998–2002 członek Unii Wolności. Po wyborach parlamentarnych we wrześniu 2005 roku rozpoczął współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości jako doradca i ekspert ds. legislacji.

1 sierpnia 2006 został powołany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko Wiceministra Sprawiedliwości. W resorcie odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową i przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. Z funkcji wiceministra został odwołany 15 listopada 2007 roku w związku z wyborem przez Sejm w skład Trybunału Stanu (do 2011 roku).

W 2007 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu VI kadencji. Startując z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu nr 15 (Tarnów), uzyskał 11 158 głosów (3,97 procent poparcia).

16 stycznia 2008 roku prezydent Lech Kaczyński mianował go podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Funkcję tę pełnił do 6 lipca 2010 roku, kiedy to na urząd Prezydenta RP został wybrany Bronisław Komorowski.

W wyborach samorządowych w 2010 roku jako kandydat PiS bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa. Uzyskał natomiast mandat radnego miasta.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku z powodzeniem kandydował z listy PiS do Sejmu VII kadencji.

  • Kliknij, by przeczytać więcej

    Sejm VII kadencji – Przynależność do komisji i zespołów parlamentarnych

    Komisje:

    Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej

    Komisja Ustawodawcza

    Podkomisja stała do spraw Trybunału Konstytucyjnego

     

    Zespoły Parlamentarne:

    Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa

    Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa

    Parlamentarny Zespół Na rzecz Ochrony Życia i Rodziny

    Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Parlamentarny Zespół ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

Od 27 listopada 2013 do 9 stycznia 2014 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego PiS.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał mandat eurodeputowanego. Startował z listy PiS.

Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej objął 6 sierpnia 2015 roku. W drugiej turze pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

[/tab]