Małgorzata Kidawa-Błońska (ur. 5 maja 1957 w Warszawie) – producent filmowy, samorządowiec, polityk. Posłanka PO na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2014–2015). Rzecznik drugiego rządu Donalda Tuska oraz rządu Ewy Kopacz. Marszałek Sejmu VII kadencji, od 2015 wicemarszałek Sejmu VIII kadencji.

  • Wykształcenie i działalność zawodowa

    Absolwentka Wydziału Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim (1982).

    W latach 1985–1987 pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1994–2005 była producentem filmowym w Gambit Production.

  • Działalność samorządowa i polityczna

    W 2001 roku wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. W latach 2006–2013 przewodniczyła warszawskim strukturom partii.

    W latach 2002–2005 była radną Rady m.st. Warszawy i członkiem Komisji Kultury.

    W 2005, 2007 oraz 2011 roku z powodzeniem kandydowała do Sejmu z list PO.

    Była rzecznikiem prasowym zwycięskiej kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego (2010), następnie rzecznikiem prasowym Komitetu Wyborczego PO (2011).

    Od 7 stycznia 2014 do 23 września 2014 była sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz rzecznikiem prasowym rządu Donalda Tuska.

    Od 23 września 2014 do 3 lutego 2015 była sekretarzem stanu w KPRM ds. Kontaktu Rządu z Parlamentem, a od 3 lutego 2015 do 25 czerwca 2015 sekretarzem stanu w KPRM oraz rzecznikiem rządu Ewy Kopacz.

    26 czerwca 2015 została wybrana na Marszałka Sejmu VII kadencji (do 12 listopada 2015) w miejsce Radosława Sikorskiego.

    30 czerwca 2015 prezydent Bronisław Komorowski powołał ją do Rady Bezpieczeństwa Narodowego (do 8 marca 2016).

    W wyborach parlamentarnych w 2015 roku z powodzeniem kandydowała do Sejmu z listy PO.

    Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji (12 listopada 2015), na którym została wybrana wicemarszałkiem izby.

  • Instytucje oraz stanowiska

    • Instytucja: Sejm VII kadencji

      Pełniona funkcja: Marszałek Sejmu

      Okres pełnienia funkcji: od: 26/06/2015 do: 12/11/2015

    • Instytucja: Sejm VIII kadencji

      Pełniona funkcja: Wicemarszałek Sejmu

      Okres pełnienia funkcji: od: 12/11/2015

    • Instytucja: Rząd Donalda Tuska (drugi)

      Pełniona funkcja: Rzecznik prasowy

      Okres pełnienia funkcji: od: 07/01/2014 do: 23/09/2014

    • Instytucja: Rząd Ewy Kopacz

      Pełniona funkcja: Rzecznik prasowy

      Okres pełnienia funkcji: od: 03/02/2015 do: 25/06/2015