Elżbieta Rafalska (ur. 22 czerwca 1955 we Wschowie) – nauczyciel akademicki, samorządowiec, polityk. Senator PiS VI kadencji, posłanka PiS VI, VII i VIII kadencji. Wiceminister pracy i polityki społecznej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza (2005–2006) oraz Jarosława Kaczyńskiego (2006–2007). Od 16 listopada 2015 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Beaty Szydło.

  • Wykształcenie i działalność zawodowa

    Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1978). Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Szczecińskim z zakresu: pedagogiki rewalidacyjnej (1998) oraz organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną (2001).

    Była nauczycielem akademickim w Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wizytatorem w kuratorium oświaty. W 1998 roku została dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. W latach 1999–2002 była dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.

  • Działalność samorządowa i polityczna

    W latach 1994–2005 pełniła mandat radnej rady miasta Gorzowa Wielkopolskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność oraz KWW „Razem dla Gorzowa”. Od 2002 roku sprawowała kolejno funkcje przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych oraz wiceprzewodniczącej rady.

    W 2004 roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości. Jest wiceprezesem Lubuskiego Zarządu Okręgowego PiS, a od 2013 roku członkiem Komitetu Politycznego partii.

    W 2005 roku z powodzeniem kandydowała z listy PiS do Senatu VI kadencji. Była przewodniczącą Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

    W latach 2005–2007 była sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego (6 czerwca 2006 – 5 kwietnia 2007 oraz 24 sierpnia – 3 grudnia 2007).

    W wyborach parlamentarnych w 2007 roku z powodzeniem kandydowała do Sejmu z listy PiS. Ponownie uzyskała mandat poselski w 2011 oraz 2015 roku. W międzyczasie bezskutecznie ubiegała się o mandat eurodeputowanej w wyborach w 2009 i 2014 roku.

    16 listopada 2015 została powołana na stanowisko Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Beaty Szydło.

  • Instytucje oraz stanowiska

    • Instytucja: Rząd Kazimierza Marcinkiewicza

      Pełniona funkcja: Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej

      Okres pełnienia funkcji: od: 06/06/2006 do: 10/07/2006

    • Instytucja: Rząd Jarosława Kaczyńskiego

      Pełniona funkcja: Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej

      Okres pełnienia funkcji: od: 14/07/2006 do: 05/04/2007

      Pełniona funkcja: Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej

      Okres pełnienia funkcji: od: 24/08/2007 do: 03/12/2007

    • Instytucja: Rząd Beaty Szydło

      Pełniona funkcja: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

      Okres pełnienia funkcji: od: 16/11/2015