Tomasz Siemoniak (ur. 2 lipca 1967 w Warszawie) – samorządowiec, polityk. Poseł PO na Sejm VIII kadencji. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Donalda Tuska (2007–2011). Minister Obrony Narodowej w rządach Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz (2011–2015). Od lutego 2016 wiceprzewodniczący PO.

  • Wykształcenie i działalność zawodowa

    Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (1992).

    W czasie studiów należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

    W latach 1994–1996 pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako dyrektor Biura Oddziałów Terenowych i dyrektor Programu 1. W 1997 roku był koordynatorem programu „Media i Demokracja” w Instytucie Spraw Publicznych.

    W latach 1998–2002 był dyrektorem Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej.

    W latach 2000–2002 był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

    W latach 2002–2006 był członkiem zarządu Polskiego Radia.

  • Działalność samorządowa i polityczna

    W latach 90. działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym oraz Unii Wolności, a następnie w Platformie Obywatelskiej.

    W wyborach samorządowych w 1998 uzyskał mandat radnego gminy Warszawa-Centrum z listy UW.

    Od grudnia 2000 do lipca 2002 roku był wiceprezydentem Warszawy.

    Od listopada 2006 roku wicemarszałkiem województwa mazowieckiego (do 2007).

    26 listopada 2007 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym rządzie Donalda Tuska.

    2 sierpnia 2011 został powołany na stanowisko Ministra Obrony Narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. 18 listopada 2011 objął to samo stanowisko w drugim rządzie Donalda Tuska.

    22 września 2014 został wicepremierem oraz Ministrem Obrony Narodowej w rządzie Ewy Kopacz.

    W wyborach parlamentarnych w 2015 roku z powodzeniem kandydował do Sejmu VIII kadencji z listy PO. Jest członkiem Komisji Obrony Narodowej. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO.

    14 grudnia 2013 został wybrany na członka zarządu krajowego PO. W 2016 roku startował w wyborach na przewodniczącego partii, ale ostatecznie wycofał swoją kandydaturę. 26 lutego 2016 został wybrany na wiceprzewodniczącego PO.

Powiązane artykuły

Suchanow: "Z normalnych obywateli staliśmy się bojownikami” [DEBATA OKO.press]

"Obowiązuje stanowisko: byle nie zrażać centrystów" - zarzucał politykom opozycji podczas debaty OKO.press Paweł Kasprzak. "Walka ma wiele przejawów, ale w demokracji trzeba wygrać wybory" - odpowiadał Tomasz Siemoniak z PO. W debacie wzięły udział także: Klementyna Suchanow, Beata Katkowska, Joanna Scheuring-Wielgus i Sylwia Spurek


Sejm jest nasz! Make love not PiS! Macice wstają z kolan! "Muranów", środa o 19.00. Koniecznie!

Ulica zwykle reaguje pierwsza, czasem jedyna, ratuje nam wszystkim twarz - o protestach 2018 opowiada film Roberta Kowalskiego. OKO.press zaprasza do kina "Muranów" w środę 9 stycznia o 19.00. Po filmie debata z udziałem Pawła Kasprzaka, Joanny Scheuring-Wielgus, Klementyny Suchanow, Sylwii Spurek, Beaty Katkowskiej, Tomasza Siemoniaka


"Nielegalny imigrant", "nielegalny uchodźca" czy po prostu "uchodźca". PiS i PO manipulują pojęciami. Wyjaśniamy

Platforma Obywatelska codziennie zmienia zdanie w kwestii tego, kogo i na jakich zasadach chce przyjąć do Polski. UE zaczyna naciskać na Polskę, a dwie największe partie przerzucają się argumentami, kto jest bardziej niechętny uchodźcom.
Wyjaśniamy podstawowe pojęcia


Błysnęło, świsnęło i w miejscu Platformy Obywatelskiej pojawił się Mariusz Błaszczak

Gdy Grzegorz Schetyna złapany „w biegu”, powiedział dziennikarzowi TVP Info, że PO jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców, wyglądało to na zwykłą wpadkę wynikającą z pośpiechu. Jednak następne wypowiedzi polityków jego partii rozwiały wątpliwości. Platforma postanowiła podpisać się pod populistyczną retoryką PiS


Wpadka Andrzeja Dudy. Prezydent przyznał, że nie stoi na straży Konstytucji RP

Andrzej Duda po spotkaniu z Antonim Macierewiczem dał do zrozumienia, że nie ma siły politycznej, aby wymóc na ministrze obrony narodowej uznanie konstytucyjnej roli zwierzchnika sił zbrojnych. A potem po prostu przyznał, że nie wszystkie przepisy Konstytucji są dla niego równie istotne, więc przestrzeganie jednych jest dla niego ważniejsze, niż innych


Weekendowe wojsko pamięcią "żołnierzy wyklętych" pokona imigrantów i Specnaz

Wciąż nie znamy potencjału bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej, ale wiadomo, że w czasie pokoju zajmą propagowaniem kultu żołnierzy wyklętych i tajemniczą walką z "dezinformacją". I że pochłonie miliardy złotych


"13 miliardów na obietnice PiS". Siemoniak celnie krytykuje rząd za brak Caracali

Ministerstwo Rozwoju zdecydowało o unieważnieniu przetargu na zakup pięćdziesięciu śmigłowców wielozadaniowych Caracal. Krytykując tę decyzję, Tomasz Siemoniak (PO) dobrze dobrał argumenty. PiS ma w tym sporze swoje racje, ale wicepremier wskazał wszystkie kluczowe wady decyzji rządu: ryzyko uziemienia polskiej armii, kontekst polityczny i pieniądze


Tysiące uczniów w mundurach. Gotowi do ponoszenia ofiar dla Polski

Klas o profilu mundurowym jest w Polsce co najmniej 1340. Mają “umacniać gotowość do ponoszenia ofiar i dobrowolnych ograniczeń dla ochrony i obrony najwyższych wartości – niepodległości, suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz wolności i praw obywatelskich".



  • Instytucje oraz stanowiska

    • Instytucja: Rząd Donalda Tuska (pierwszy)

      Pełniona funkcja: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji

      Okres pełnienia funkcji: od: 26/11/2007 do: 02/08/2011

      Pełniona funkcja: Minister Obrony Narodowej

      Okres pełnienia funkcji: od: 02/08/2011 do: 18/11/2011

    • Instytucja: Rząd Donalda Tuska (drugi)

      Pełniona funkcja: Minister Obrony Narodowej

      Okres pełnienia funkcji: od: 18/11/2011 do: 22/09/2014

    • Instytucja: Rząd Ewy Kopacz

      Pełniona funkcja: Wiceprezes Rady Ministrów

      Okres pełnienia funkcji: od: 22/09/2014 do: 16/11/2015

      Pełniona funkcja: Minister Obrony Narodowej

      Okres pełnienia funkcji: od: 22/09/2014 do: 16/11/2015

    • Instytucja: Platforma Obywatelska

      Pełniona funkcja: Wiceprzewodniczący partii

      Okres pełnienia funkcji: od: 26/02/2016