Radosław Sikorski (ur. 23 lutego 1963 w Bydgoszczy) – dziennikarz, polityk. Senator PiS VI kadencji, poseł PO na Sejm VI i VII kadencji. Minister Obrony Narodowej w rządach Marcinkiewicza i Kaczyńskiego (2005–2007). Minister Spraw Zagranicznych (2007–2014) w rządach Donalda Tuska. Wiceprzewodniczący PO (2010–2016). Marszałek Sejmu VII kadencji (2014–2015).

  • Wykształcenie i działalność zawodowa

    Absolwent filozofii, nauk politycznych oraz ekonomii (Master of Arts) na Uniwersytecie w Oksfordzie (1986). Ukończył także wyższy kurs obronny na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1999).

    W latach 1986–1989 pracował jako niezależny dziennikarz („The Spectator”, „The Observer”) i korespondent wojenny („The Sunday Telegraph,”, „National Review”). Relacjonował m.in. konflikt w Afganistanie (1986), Heracie (1987), Angoli (1989). W latach 1990–1991 był polskim korespondentem „The Sunday Telegraph”. Publikował w „Rzeczpospolitej” i „The Wall Street Journal”. W TVP prowadził program „Wywiad Miesiąca”. Laureat nagrody World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich (1987)

    W latach 1988–1992 doradzał Rupertowi Murdochowi. W latach 2002–2005 pracował w think tanku American Enterprise Institute w Waszyngtonie.

    W 2015 roku został starszym wykładowcą w Center for Euorpean Studies na Harwardzie.

    W 2016 roku został przewodniczącym rady nadzorczej Bydgoskiego Parku Techniczno-Technologicznego.

    Jest autorem książek, w tym Moscow’s Afghan war. Soviet motives and western interests (1987), Dust of the Saints (1989, polskie wydanie 1990), Full circle. A homecoming to free Poland (1997), The Polish House. An Intimate History of Poland (1998), Strefa zdekomunizowana (2007).

  • Działalność polityczna

    W rządzie Jana Olszewskiego zajmował stanowisko wiceministra obrony narodowej (1992).

    Po utworzeniu przez Olszewskiego Ruchu Odbudowy Polski, został członkiem partii (1995).

    W wyborach parlamentarnych w 1997 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu III kadencji z listy ROP. Wkrótce po wyborach wystąpił z partii.

    W rządzie Jerzego Buzka zajmował stanowisko wiceministra spraw zagranicznych (1998–2001). Był członkiem prezydium AWS.

    W wyborach parlamentarnych w 2005 roku z powodzeniem kandydował do Senatu VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od 31 października 2005 do 7 lutego 2007 zajmował stanowisko Ministra Obrony Narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.

    W wyborach parlamentarnych w 2007 roku z powodzeniem kandydował do Sejmu VI kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. Od 16 listopada 2007 do 18 listopada 2011 zajmował stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych w pierwszym rządzie Donalda Tuska.

    W grudniu 2007 roku wstąpił do PO. W marcu 2008 został członkiem zarządu krajowego partii, a 8 października 2010 wiceprzewodniczącym. Funkcję tę pełnił do 26 lutego 2016. Wtedy też wszedł w skład rady Instytutu Obywatelskiego.

    W wyborach parlamentarnych w 2011 roku z powodzeniem kandydował do Sejmu VII kadencji z listy PO. Od 18 listopada 2011 do 22 września 2014 zajmował stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych w drugim rządzie Donalda Tuska. Od 24 września 2014 do 23 czerwca 2015 sprawował urząd Marszałka Sejmu.

Powiązane artykuły

Sąd: Kaczyński może bez dowodów oskarżać Sikorskiego. A zarzut zdrady jest "neutralny"

"Jarosław Kaczyński nie naruszył dobrego imienia Radosława Sikorskiego oskarżając go o zdradę dyplomatyczną" - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uznał, że prezes PiS w ramach prawa do krytyki może bez dowodów oskarżać byłego szefa MSZ - bo obaj są politykami, a zarzut zdrady jest "neutralny" dla przeciętnego odbiorcy


Kaczyński wezwany do sądu. Czy stawi się, by przedstawić dowody na "zdradę dyplomatyczną" Sikorskiego?

Lider PiS Jarosław Kaczyński ma złożyć zeznania w procesie, który wytoczył mu Radosław Sikorski. Jeśli przyjdzie do sądu, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego po katastrofie smoleńskiej oskarżył byłego szefa MSZ o zdradę dyplomatyczną


Czy Kaczyński odpowie za oskarżenie Sikorskiego o "zdradę dyplomatyczną"?

Były szef MSZ Radosław Sikorski pozwał Jarosława Kaczyńskiego do sądu za oskarżanie go o zdradę dyplomatyczną. Kaczyński broni się, że słowa o zdradzie były..."neutralne". Sprawa niebawem trafi na wokandę w Sądzie Okręgowym w Warszawie


Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ? To PO rozpoczęła starania

Minister Waszczykowski twierdzi, że opozycja zaniechała starań o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To nie do końca prawda. Staranie po prostu przenieśli w czasie


Kto sprowadził F-16. Duda wymyślił plany Lecha Kaczyńskiego

Trudno żeby elementem czyjegoś "wielkiego planu" było coś, w powstaniu czego nie miał istotnego udziału. Dlatego dziwi, że prezydent Duda próbuje wmontować amerykańskie myśliwce w plany Lecha Kaczyńskiego


Trzy na pięć. Niewypały Antoniego Macierewicza

Sejm zdecydował, że Antoni Macierewicz pozostanie na stanowisku ministra obrony narodowej. Wotum nieufności opozycja złożyła po tzw. audycie rządu PO-PSL. OKO.press sprawdza, co w majowym przemówieniu ministra było prawdą, a co fałszem


Sikorski na kolanach?

Sikorski apelował o wzmocnienie Unii Europejskiej i większą odpowiedzialność Niemiec za kryzys, ale nie złożył żadnego „hołdu”



  • Instytucje oraz stanowiska

    • Instytucja: Rząd Jana Olszewskiego

      Pełniona funkcja: Wiceminister Obrony Narodowej

    • Instytucja: Rząd Jerzego Buzka

      Pełniona funkcja: Wiceminister Spraw Zagranicznych

    • Instytucja: Rząd Kazimierza Marcinkiewicza

      Pełniona funkcja: Minister Obrony Narodowej

      Okres pełnienia funkcji: od: 31/10/2005 do: 14/07/2006

    • Instytucja: Rząd Jarosława Kaczyńskiego

      Pełniona funkcja: Minister Obrony Narodowej

      Okres pełnienia funkcji: od: 14/07/2006 do: 07/02/2007

    • Instytucja: Rząd Donalda Tuska (pierwszy)

      Pełniona funkcja: Minister Spraw Zagranicznych

      Okres pełnienia funkcji: od: 16/11/2007 do: 18/11/2011

    • Instytucja:

      Pełniona funkcja: Minister Spraw Zagranicznych

      Okres pełnienia funkcji: od: 18/11/2011 do: 22/09/2014

    • Instytucja: Sejm VII kadencji

      Pełniona funkcja: Marszałek Sejmu

      Okres pełnienia funkcji: od: 24/09/2014 do: 23/06/2015